AREÁLU VOLNÉHO ČASU  LADRONKA

PRAHA 6- BŘEVNOV

SHA - Šafer Hájek  Architekti                 Leden 2002                                                          

URBANISTICKÉ ŘEŠENÍ -ROZBOR

USEDLOST LADRONKA

Historie Ladronky sahá až do 17.století.V letech 1677-1700 dal na svém motolském panství italský hrabě Filip Ferdinand z  Ladronu postavit zájezdní hostinec, který sloužil po celé 18.století. Nová silnice ze začátku 19. století se Ladronce vyhnula , což mělo za následek krach hostince. V 19. století usedlost získává charakter typické zemědělské usedlosti.            Záměrem investora je provést rekonstrukci objektu tak , aby splňoval následující požadované a doplňkové funkce:

-kulturně společenská funkce :            hudební klub, kavárna galerie, restaurace, občerstvení

-sportovně rekreační funkce:             zázemí a služby pro veřejnost ( WC, sprchy,šatny ,  

                                                            půjčovna sportovního             vybavení, rehabilitace atd )

 

PARK LADRONKA             

Usedlost Ladronka se nachází v břevnovském parku mezi Vypichem a Strahovem , podél ulice Tomanova. Park , který je ve směru východ –západ cca 2 kilomentry dlouhý je využíván veřejností k sportovně rekreačním účelům .Městská část Praha 6 zamýšlí  propojit tento park s Oborou Hvězda na straně západní a  Kinského zahradou  a Petřínem na straně východní, a maximálně podporovat rekreačně sportovní aktivity v této oblasti.Usedlost Ladronka se má stát centrem služeb a zázemím pro tyto aktivity.

            Vlastní usedlost se nachází  na hraně náhorní pláně a zalesněného jižního svahu , který padá směrem k Motolu a Homolce. Východní a jižní strana statku nabízí krásné pohledy na jih Prahy. Ve východní části svahu nad ulicí Podbělohorská je vzrostlý třešňový sad. Výškový rozdíl mezi náhorní plání a třešňovým sadem je cca 4 až 6 metrů a na západ od usedlosti má formu svislé skalní stěny.

             Náhorní pláň je zatravněná s malými ostrůvky středně vrostlé zeleně  Stávající cesty jsou vesměs rovné víceméně  ve směru východ -západ. Ve stávající síti cest spíše chybí příčné spoje ve směru sever-jih. Hlavní páteřní komunikace  mezi Vypichem a Strahovem o šířce 6 metrů je dnes využívaná pro cyklistiku a bruslení . Do parku se vstupuje na několika místech z ulice Tomanova, z vyšší části ulice Podbělohorská ( malé nepovolené parkoviště) a na východním konci od usedlosti Spiritka.

            Poutní cesta z pražské Lorety do kláštera v Hájku se nachází na území Prahy a na území okresu Praha západ. Z celkového počtu 20 kaplí se do dnešního dne zachovalo 11 celých kaplí a jedna polorozbořená  . Původní trasa poutní cesty byla postupem doby převálcována a na některých místech již vůbec neexistuje. V řešeném území parku Ladronka se nachází jedna kaple, dnes již rekonstruovaná.

 

 

URBANISTICKÉ ŘEŠENÍ – NÁVRH

Území parku , které je předmětem této dokumentace je topograficky a fukčně rozděleno na dvě části :

-Náhorní pláň

-Plocha stávajícího ovocného sadu , mulda

 

NÁHORNÍ PLÁŇ

SÍŤ CEST A KOMUNIKACÍ

Náhorní pláň dlouhá ve směru východ – západ cca 2 km má charakter otevřené pláně nabízející zcela unikátní pocit takřka nekonečného prostoru ,spojeného s výhledy na jižní část pražské kotliny.  Autoři považují za důležité , aby tento pocit souvislého prostoru nebyl narušen. Proto pouze doplňují a  upravují základní síť komunikací a cest , která je rozdělena na následující typy cest :

Základní cyklistický, bruslařský a pěší okruh

Na celé rozloze pláně je navržen pěší , cyklistický a bruslařský okruh využívající  stávající páteřní komunikace a stávající „Tleskačovy“ cesty , které jsou doplněny novými segmenty trasy. Profil tohoto okruhu je  vždy rekonstruovaná  asfaltová komunikace šířky 3 metrů , oddělovací pruh hrubé dlažby v šířce cca 0,5 metrů a mlatová komunikace pro pěší o šířce buď ( většina okruhu )3 metrů nebo o šířce 2,25m. Tam , kde je použita buď Tleskačova cesta nebo jiné stávající komunikace  je stávající asfaltová plocha  částečně nahrazena mlatovou cestou a doplněna o dělící pruh dlažby.. Segmenty nových cest výše popsaného profilu spojují stávající cesty a vytvářejí smyčky okruhu jak na západní tak i na východní straně pláně.

 

Doplňkové spojovací pěší komunikace

Tyto cesty jsou vesměs příčné cesty ve směru sever – jih , které napojují pláň na stávající okolní komunikace tj. ulici Tomanova , ulici Podbělohorskou a  budoucí přemostění vedoucí přes ulici Podbělohorská    směrem na Vypich a oboru Hvězda. Jsou navrženy jako mlatové o šířce 3 m. Některé z těchto pěších cest , zejména části cesty vedoucí po obvodě pláně podél ulic Tomanova a Podbělohorská jsou stávající úzké asfaltové cesty.

Cesta výklenkových kaplí

Na základě studie celé poutní cesty mezi Loretou a klášterem v Hájku jsou rekonstruovány jednotlivé kaple a cesta , která je spojuje. Autoři navrhují  přemístění stávající asfaltové cesty spojující ulici K Ladronce a usedlost tak , aby vedla v těsné blízkosti výklenkové kaple. Navrhují  novou cestu jako mlatovou , 3 m širokou. Před usedlostí se cesta napojuje na část výše popsaného pěšího a cyklistického okruhu a míří  k ulici Podbělohorská , kde se nachází další výklenková kaple. Celá trasa bývalé poutní cesty přes pláň parku je definována oboustrannou alejí pravidelně vysazených stromů.

Pěší cesty malého okruhu kolem usedlosti Ladronka 

Toto je doplňkový okruh mlatových cest o šířce 1,5 metrů  kolem usedlosti Ladronka. Tento okruh spojuje plochy dětských hřišť, plochy pro rodinné pikniky, přírodní amfiteátr, muldu se skateparkem a  polyfunkční plochu na sáňkování a jiné aktivity.

ZELEŇ

Zeleň po obvodu pláně

Náhorní plošina ve směru východ – západ je dlouhá cca 2 km .Má charakter otevřené pláně nabízející zcela unikátní pocit téměř nekonečného prostoru ,spojený s výhledy na jižní část pražské kotliny.  Autoři považují za důležité , aby tento pocit souvislého prostoru nebyl narušen. Proto návrh zachovává volnou zeleň ve stávajících  plochách a doplňuje novou zeleň především po obvodě pláně , zejména kolem ulice Podbělohorská a Patočkova tak , aby  vlastní pláň s cestami byla odstíněna od hluku a výfukových plynů. Malé plochy keřovité zeleně jsou navržen u dětských hřišť aby chránily alespoň některé lavičky před větrem.

Alej poutní cesty

Jediná výrazná nová forma zeleně na vlastní pláni je  oboustranná alej podél poutní cesty výklenkových kaplí.

SPORTOVNĚ REKREAČNÍ AKTIVITY

Dětská hřiště, altány,plochy pro odpočinek

Tyto plochy mají v návrhu kruhovou formu  a buď mlatový či pískový povrch. Vlastní konstrukce dětských hřišť bude vybrána  z  nabídky  výrobců sestav .

Travnatá hřiště

Travnatá hřiště pro fotbal jsou součástí travnatých ploch pláně. Správa parku pečuje o jejich rovinnost a zavlažování.

Rodinný piknik s ohništi

Teoreticky se nabízejí tři formy provozované v zahraničí:

-trvalé kamenné/cihlové  boxy s železným plátem ohřívaným elektrickým proudem, ovládané z  usedlosti

-mobilní vozíky s grilem ohřívaným plynem z bomby , půjčené z půjčovny usedlosti

-kamenná ohniště s roštem , ohřívaná dřevem a dřevěným uhlím koupeným v usedlosti

Provozovatel areálu rozhodne o formě, která je realistická pro české a pražské poměry. Tato plocha bude mít zahradní osvětlení.

Areál zdraví

Touto aktivitou je míněna běžecká dráha ( okruh) cca 1 km dlouhá s překážkami ( kladina , hrazda, rošty ve vzduchu, stěny  atd.) vyrobenými z kombinace dřeva a kovu. V usedlosti bude možno zapůjčit stopky pro kontrolu pulsu a času , malé činky pro chůzi a běh atd.

 

Přírodní amfiteátr

Pro malé divadelní , hudební a přednáškové  produkce ve volné přírodě bude sloužit malý amfiteátr ve svahu . Terasy jednotlivých řad jsou vytvořeny pomocí dřevěných zídek

 

PLOCHA STÁVAJÍCÍHO OVOCNÉHO SADU U A MULDA S MODŘÍNY

SÍŤ CEST A KOMUNIKACÍ

Ovocný sad je trojúhelníkovitého tvaru a je  lemován pěšími cestami. Na severní straně přiléhá ke skalní stěně cca 6 metrů vysoké. Jedna diagonální cesta na náhorní pláni přichází ke skalní stěně v ostrém úhlu a autoři navrhují postavit v její ose vyhlídkovou plošinu nad sklaní stěnou. Vstup do lanového centra ,scéna amfiteátru a písková hřiště jsou spojena  mlatovou cestou pro pěší o šířce 1,5 metrů.

ZELEŇ

Skalní stěna

Velká část skalní stěny by měla být očištěna od náletové zeleně tak aby přirozená krása skály byla odhalena. Část stěny bude využívána jako stěna pro lezení.

Ovocný sad

Ovocný sad by měl být ve většině plochy omlazen a chybějící stromy doplněny. V místě lanového centra   a v jeho nejbližším okolí by měla být vysazeny volné skupinky vzrostlé zeleně.Oplocení lanového centra by mělo být rychle schováno v popínavé zeleni.

SPORTOVNĚ REKREAČNÍ AKTIVITY

Písková hřiště

Tato hřiště jsou určena k provozování volejbalu a plážového volejbalu. Síť a míče budou k zapůjčení v usedlosti.

Lanové centrum

Outdoor lanové centrum je nová aktivita, toho času úspěšně provozovaná v Olomouci na Moravě . Jedná se o sestavu několika řad cca 10metrů vysokých kůlů stabilizovaných upínacími lany  a spojených vodorovnými lany v různých výškách. Na nich   se pod vedením instruktorů  pohybují ve výšce adepti výcviku , kteří jsou jištěni pomocí háků a vest. Areál je z bezpečnostních důvodů oplocen. Veškeré vybavení je uskladněno v usedlosti.